imza-1

Dijital İmza Nedir?

Dijital imza, kayıtlı bir işlemdeki bir belgeyi, o belgeyi imzalayan kişiyle güvenli bir şekilde ilişkilendiren elektronik bir doğrulama yöntemidir. Geleneksel imzalardan farklı olarak bu doğrulama tabanlı imzanın taklit edilmesi zordur ve imzalayana özel benzersiz şifreli bilgiler içerir. Bu imzalar, bir kullanıcı, sunucu veya ana bilgisayar tarafından gönderilen bilgilerin o kişiye ait olduğunu kanıtlar. Bu şekilde göndericiden alıcıya giden yolda mesajın manipüle edilmediği zaman damgası desteğiyle ispat edilir ve verilerin göndericisinin ve alıcısının kim olduğunu kanıtlamayı sağlar.

DİJİTAL İMZAYA İLK ADIMINIZ İÇİN SİZİ HEMEN ARAYALIM

Dijital İmza Süreci Nasıl İşler?

Dijital imza ile bir doküman imzalanması için, kullanıcının akıllı cep telefonu veya standart cep telefonu ve bilgisayar ihtiyacı vardır. Süreç linki, dokümanı imzalayacak kişinin mobil telefonuna ve e-posta adresine iletilir. Bu mesaj içerisinde imzalanacak dokümana ait bir benzersiz bir hash bilgisi de yer alır. Böylelikle imzalanan doküman ve kişi arasında organik bir bağ oluşur. İlgili kişi öncelikle tek kullanımlık mobil şifre ile kendisini doğrular ve dokümana erişim sağlar. Doğrulama işlemi sonrasında ilgili doküman görüntülenir ve kullanıcıdan bir imza alınır. İlgili dokümanın imzalanması sonrasında, dokümanı imzalayan ve imzaya gönderen herkese ilgili onam metinleri kısa mesaj olarak iletilir. Sistem üzerinde iletilen tüm kısa mesajlar operatörler tarafından saklanır ve bir ihtilaf durumunda yetkili mercilerle paylaşılır. Bu sayede belge ve PDF dijital imzalama süreci Mespact ile güvenli ve kolay bir hale getirilir.

imza-2

DİJİTAL İMZAYA İLK ADIMINIZ İÇİN SİZİ HEMEN ARAYALIM

imza-3

Dijital İmza Kullanarak Doğaya Destek Olun

Dijital imzaların kullanımı çevre dostu bir yöntemdir. Bu süreç, normal kağıt imzalardan daha verimli ve kolaydır. Kağıt israfını önemli ölçüde azaltan bu kullanım, çevre dostu olmaya da dikkat çeker. Bu açıdan Mespact, çevreye duyarlı ve sürdürülebilir bir iş modeli inşa ederek profesyonel iş hayatına, topluma ve dünyaya katkı sağlamaya devam etmektedir. İş hayatında her türlü belge işlemini dijitalleştiren ve tasarruf sağlayan bu platform, çevreye değer katan bir uygulama sağlamasıyla da farkını ortaya koymaktadır.

En Çok Merak Edilenler

Panelinizi kullanmadan, kendi uygulamalarımız üzerinzden dijital imza sistemini kullanabilir miyim?

Evet, gelişmiş API paketimiz ve dokümantasyonuyla birlikte uygulamamızı kolaylıkla kendi sistemlerinize entegre edebilirsiniz

İmzaladığım belgede değişiklik yapabilir miyiz?

Hayır, imzalanan tüm dokümanlar zaman damgası vurularak mühürlenmektedir ve değişiklik yapılması mümkün değildir.

Sistemde üyeliğim yok ancak bana bir sözleşme iletildi. Üye olmadan sözleşmeyi imzalayabilir miyim?

Hayır, sistemde sözleşme imzalamanız için üye olmanıza gerek yoktur. Cep telefonunuza ve mail adresinize gelen bağlantı ile çok kolay bir şekilde doküman imzalyabilirsiniz. Daha sonra üye olmak isterseniz, üye olmadan önce imzaladığınız sölzşemelere de sistemden erişebilirsiniz.

İmzaladığım dokümanın değişip değişmediğini nasıl anlarım?

İmzalı bir dokümanda değişiklik yapıldığında, zaman damgası ve doküman arasındaki ilişki kopar ve dokümanın değişime uğradığı kolaylıkla tespit edilebilir.

Daha önce temin ettiğim e-imzam mevcut. E-imza ile doküman imzalayabilir miyim?

Evet, E-imza modülümüz ile dilerseniz dokümanı E-İmza ile imzalayabilirsiniz.Not: Bir dokümanda aynı anda hem dijital hem de e-imza barınamamaktadır. Birden fazla kişiye imzaya iletilen dokümanlarda, imzacılar ya e-imza ya da mobil imza kullanabilmektedir.

imza-4